Samorząd Uczniowski wraz z klasą 1a zorganizował obchody Tygodnia Życzliwości i Pozdrowień w dniach 21- 25 listopada. Z tej okazji przygotowaliśmy wiele atrakcji, które były ogromną szansą do okazywania sobie życzliwości.
W poniedziałek na pierwszym piętrze na specjalnie przygotowanej tablicy można było napisać parę ciepłych słów do swoich koleżanek, kolegów, nauczycieli.
Wtorek był „Dniem Gentelmana” i zachęciliśmy Panów, aby w tym dniu zachowywali się i ubrali niezwykle elegancko.
Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć z obchodów Święta Niepodległości w naszej Szkole.
Od 16 do 20 listopada 2015 r. w naszej Szkole odbywał się Tydzień Życzliwości. Przez cały ten czas nasi uczniowie byli jeszcze bardziej życzliwi niż zwykle. Wpisywali na specjalnie przygotowanej tablicy życzliwe słowa i pozdrowienia skierowane do swoich kolegów, koleżanek oraz nauczycieli.
Konkurs na najbardziej życzliwe drzewo w Budowlance wykonane na godzinie wychowawczej wygrały klasy: 1c, 1b i 3b.
W PSB narodził się kolejny artysta. 25 listopada o tytuł „Poety Budowlanki” walczył metaforycznym piórem uczeń klasy II c Robert Pietryga, stając do pojedynku z ikoną Szkoły JKP. To była w pewien sposób walka pokoleń, dwóch światów. Pierwszy, w ujęciu tradycyjnym i klasycznym, został potraktowany z lekką ironią i dystansem. Przez pryzmat wspomnień z dzieciństwa Józef Kamil Pyrk snuł swą epicką opowieść przeplataną lirycznymi refleksjami. Robert przeciwstawił mu się obrazem gorzkim, pełnym młodzieńczej wrażliwości ukrytej pod maską buntu i niezgody na okrucieństwo życia. Świat Roberta to weltschmerz XXI wieku, w którym człowiek skazany jest na huragan, smutek i łzy…
Uroczysta akademia, zorganizowana 10 listopada w związku z Narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości, stała się tradycyjnie okazją do przyznania klasom mundurowym szkolnych stopni wojskowych. Wręczenie awansów najlepszym uczniom to forma wyróżnienia za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków szkolnych oraz pełnienie roli lidera w sporcie i na poligonach.
W piątek 9 listopada br. odbyły się szkolne uroczystości związane z 94. rocznicą odzyskania niepodległości. W imprezie wzięli udział uczniowie wyznaczonych klas. Pomysł na scenariusz zrodził się kilka tygodni temu, a prace nad ostateczną wersją występów trwały niemal do ostatniej chwili. Przygotowany przez uczniów klas 3C, 1A/M, 2A, 3M i innych oraz Szkolną Orkiestrę Dętą program był bardzo różnorodny. Obok wykonywanych przez Orkiestrę pieśni patriotycznych, historycznego pokazu multimedialnego, symbolicznie pokazanych scen z dziejów państwa i narodu polskiego na przestrzeni lat, obfitujących w wydarzenia tragiczne i radosne, wystawione zostały fragmenty...
Pełen czarów andrzejkowy wieczór zdarza się tylko raz w roku. Jak mówi stare polskie przysłowie "Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja". W ten andrzejkowy wieczór życzymy wszystkim samych pomyślnych wróżb i spełnionych nadziei :) Dziękujemy klasie 1c i pani Patrycji Wojtaszak za zorganizowanie imprezy.
Tak kiedyś nazywano popularne andrzejki, niezwykły dzień wróżb, w którym wg wierzeń duchy przodków powracają na ziemie, by odsłonić pozaziemskie tajemnice.
Co prawda 29 listopada w budowlance uczennice nie zaglądały do studni, by ujrzeć twarz ukochanego, jak to bywało dawniej, ale za to „Dobre Wróżki” z klasy 1b przygotowały magiczną imprezę andrzejkową. W auli pod balkonem zapanował mroczny, tajemniczy nastrój, który uczniowie mogli odczuć, biorąc udział we wróżbach karcianych, andrzejkowych losach i tradycyjnym laniu wosku. Dla smakoszy przygotowano ciasteczka z wróżbą :)
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami serdecznie dziękuje klasie 1b za przygotowanie i oprawę Imprezy Andrzejkowej w naszej szkole :)
100. Zwieńczeniem obchodów 100. rocznicy odrodzenia państwa polskiego były szkolne uroczystości zorganizowane 9.11. br. W imprezie brali udział wszyscy członkowie społeczności szkolnej. Przystąpiliśmy do akcji wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego. Gośćmi wyjątkowymi była grupa starszaków z zaprzyjaźnionego Przedszkola Nr 12. Maluchy zaprezentowały krótki program artystyczny przygotowany na tę okoliczność. Byli ułani pod okienkiem, panienki, dziadek z patriotycznymi wspomnieniami, zainteresowany przeszłością wnuczek. Ich występ spotkał się z ogromnym aplauzem. Z naszej strony pojawiła się prezentacja określająca trudną drogę do niepodległości. Wyróżniającym się uczniom klas mundurowych przyznano szkolne stopnie wojskowe.
18.10.2018 uczniowie klasy 2b/c wzięli udział w warsztatach języka migowego. Gościem i prowadzącym był Pan Adam Stromidło - wykładowca języka migowego. Młodzież poznała podstawowe znaki, alfabet, cyfry i zwroty codziennego użytku.
"Każdy język jest ważny, musimy uczyć się języków...nie tylko obcych :)" - komentowali uczniowie po zakończonych zajęciach.
Dzień Edukacji Narodowej uczciliśmy m.in. premierą sztuki naszego polonisty, pana Józefa Pyrka pt. Komedia szkolna.
Twórca, zainspirowany wieloletnim doświadczeniem pracy w szkole, ukazał nam groteskowy obraz młodego pokolenia epoki Kopiuj – Wklej. Ten zdominowany przez internetową rzeczywistość, wiecznie zalogowany uczeń jak w „krzywym zwierciadle” stwarza karykaturę samego siebie, a szkolne realia przedstawione w dwóch wymiarach: diabolicznym i wymarzonym, idealnym demaskują to, czego my, nauczyciele obawiamy się najbardziej oraz to, za czym tak naprawdę tęsknimy. Czy grozi nam totalna absencja powodowana niekończącymi się melanżami i dziesiątkującymi uczniów chorobami? Czy nieogarnięty pan „psor”, na tle siarczystej muzyki, będzie oceniał w mobidzienniku tylko tych najbardziej grzecznych, „grzesznych” uczniów? A może kiedyś, słuchając Mozarta, Pan Profesor wynagrodzi swoich podopiecznych oceną celującą za dywagacje na temat genezy podtytułu Pana Tadeusza... Jak na razie żadna z tych rzeczywistości nie jest możliwa. Może pojawić się tylko refleksja, co by było, gdyby… :) Wykonawcom, uczniom klasy 2 i 3m gratulujemy udanego występu na deskach budowlanki.
Od 6. listopada gościliśmy w naszej Szkole nauczycieli i uczniów z partnerskiego miasta Recklinghausen. Integracja polsko-niemieka w ramach Spotkania Europejskiego przybrała wiele form, m.in. wspólne zajęcia i imprezy szkolne, pokaz filmów, zwiedzanie ważniejszych slaskich miast i wycieczkę do Auschwitz - Birkenau.
Tradycją naszej Szkoły jest odwiedzanie pod koniec października pobliskich cmentarzy. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych w imieniu całej społeczności szkolnej, delegacja Samorządu Uczniowskiego odwiedziła groby Nauczycieli i Pracowników Szkoły. Na każdym odwiedzanym grobie uczniowie zapalili znicze , dając tym samym wyraz pamięci o tych którzy odeszli...
Jak co roku, pod koniec października, naszą aulę szkolną pokrył mrok i było naprawdę strasznie. Poszczególne klasy reprezentowane były przez potwory , które tradycyjnie już przygotowały się do swych ról perfekcyjnie. Rewelacyjne makijaże, kreatywne stroje i czuwająca nad wszystkim klasa 2m - stworzyły niebywały nastrój. Uczestnicy imprezy musieli między innymi wykazać się wiedzą z zakresu najpopularniejszych horrorów oraz wykonać straszna maskotkę i mumię. Podwójne zwycięstwo w kategorii potwora budowlanki i przerażającej dyni zdobyli uczniowie klasy 4c.
Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela obchodzony był w naszej Szkole 13 października. W tym dniu, w ramach podziękowania za trud i pracę włożoną w edukację i wychowanie uczniów, Pani Dyrektor, Anna Hyla wręczyła nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły. Szczególne wyróżnienie za ubiegły rok szkolny uzyskali Panowie: Bogdan Dudziak (Nagroda Kuratora Oświaty) i Witold Dąbrowski (Nagroda Prezydenta Miasta Bytomia).
Mogłoby się wydawać, że w czasach, kiedy nie odczuwamy bezpośredniego zagrożenia utraty naszego kraju, nie ma już potrzeby manifestowania uczuć patriotycznych. Historia dziejów narodowych potwierdza, że w chwilach wyjątkowych Polak jest patriotą i potrafi utożsamiać się z ojczyzną. Takim dniem był, w Państwowych Szkołach Budownictwa – Zespole Szkół, obchodzony uroczyście dzień 8 listopada 2013 r., w którym nauczyciele wraz z uczniami, trzymając w dłoniach biało czerwone symbole narodowe, odśpiewali chóralnie hymn Polski. Akademia z okazji Dnia Niepodległości zorganizowana przez klasę 1m mundurową X Liceum Ogólnokształcącego i wychowawcę Pana Bogdana Dudziaka przygotowana była w oparciu o różnorodne wątki związane z kulturą narodową: multimedialny zarys historii walk narodowowyzwoleńczych, liryczny wizerunek Polski objętej zaborami ukazany w wierszu Edwarda Słońskiego Ta, co nie zginęła oraz pieśń I Brygady Legionów Polskich.
Gratulujemy wychowawcy i klasie oryginalnego pomysłu :)
8 listopada na terenie boiska szkolnego odbyła się gra terenowa, w której wzięli udział uczniowie klasy 3b pod czujnym okiem pani Agnieszki Kik. Uczniowie stworzyli grupy. Ich zadaniem było rozwiązanie zagadek i rozpoznanie w jak najszybszym czasie, największej ilości gatunków roślin poznanych wcześniej. Wspólnymi siłami rozpoznawali poszczególne gatunki, korzystając z informacji zdobytych podczas lekcji. Każdy starał się jak mógł, aby uzyskać najlepszy wynik. Była to dobra forma powtórki, w której wszyscy chętnie wzięli udział. Zwyciężyła grupa w składzie: Sonia Rydzek, Maja Dudek, Anna Jędrzejczak, Karolina Kubieniec, Aleksandra Kubieniec oraz Marlena Tomaszewska.
W nagrodę dostali dyplom oraz- bardzo ciekawy pomysł autorstwa Pani Agnieszki Kik- Złotą Szyszkę. Na wyróżnienie, w postaci batoników, zasłużyła również grupa, w której znaleźli się: Patrycja Dróżdż, Maciej Radwoń, Justyna Dziedzic, Bartosz Nawrot oraz Karolina Stacha, ponieważ mieli najwięcej poprawnych odpowiedzi. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a największe gratulacje i podziękowania należą się pani Agnieszce Kik za pomysłowość, oryginalne rymy, poświęcenie czasu na wymyślenie tak ciekawej gry oraz mile spędzony czas.
Strona 1 z 2