klasa ARCHITEKTONICZNA

Swoim doświadczeniem i pomysłowością wspiera Przemo Łukasik - jeden z najbardziej znanych i oryginalnych śląskich architektów; absolwent naszej Szkoły!.
Klasa realizuje program nauczania liceum ogólnokształcącego wzbogacony o przedmioty kierunkowe: zarys historii architektury, rysunek architektoniczny (odręczny oraz w programach AutoCAD i CorelDraw).
Języki obce: angielski, niemiecki.

X Liceum Ogólnokształcące - architektoniczne - klasa zwykła i niezwykła,
Dlaczego zwykła?
-bo realizuje program liceum ogólnokształcącego,
-bo jest publiczną bezpłatną szkołą dzienną.

Dlaczego niezwykła?
- bo realizuje program liceum ogólnokształcącego, a dodatkowo celem kształcenia jest przygotowanie absolwenta Szkoły do studiów wyższych politechnicznych na wydziałach: architektury i urbanistyki; architektury wnętrz; architektury krajobrazu; wzornictwa oraz w Akademii Sztuk Pięknych na kierunku sztuka użytkowa
- dzięki wprowadzeniu dodatkowych przedmiotów w klasie liceum możliwe jest wykształcenie absolwenta bez konieczności ponoszenia przez Niego dodatkowych kosztów związanych z nauką rysunku odręcznego.
- bo realizując program liceum ogólnokształcącego z języka angielskiego możesz opanować go na poziomie rozszerzonym,
-bo realizując w Szkole swoje pasje plastyczne, muzyczne, sportowe, informatyczne
na profesjonalnym poziomie będziesz miał zielone światło.

klasa przed-ARCHITEKTONICZNA

Kolejne bytomskie - X Liceum Ogólnokształcące w Państwowych Szkołach Budownictwa rozpoczęło się od matematyki.  Od 1 września 2004 roku prowadziliśmy jedną klasę matematyczną pod opieką naukową Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego.
Od 30 lat w Państwowych Szkołach Budownictwa organizowane są ...

Czytaj więcej: klasa przed-ARCHITEKTONICZNA

2 „A” w krainie designu.


   15 lutego uczniowie klasy architektonicznej wzięli udział w imprezie "For Design Days" w Katowickim Centrum Kongresowym. Design Days to jedna z najważniejszych prezentacji współczesnego projektowania form użytkowych i współczesnej architektury. W trakcie imprezy odbywają się konferencje i panele dyskusyjne dotyczące najważniejszych problemów i osiągnięć w zakresie szeroko rozumianego projektowania otoczenia człowieka. Integralną częścią wydarzenia są także wystawy osiągnięć najważniejszych twórców i pracowni oraz targi współczesnego designu.

Czytaj więcej: 2 „A” w krainie designu. 

Z wizytą u Przemo Łukasika i w Muzeum Górnośląskim (2)

 

Ku uciesze całej klasy 2A czwartek 7.grudnia był dniem spędzonym poza murami Szkoły. Dzień rozpoczął się kolejną wizytą w pracowni "Medusa Group" prowadzonej przez Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę. celem wizyty było zapoznanie się z najnowszymi projektami realizacjami Pracowni. Zajęcia polegały zatem na multimedialnej prezentacji najnowszych osiągnięć zaprzyjaźnionej Pracowni uzupełnionej wykładem Przema. Najwięcej czasu Przemo poświęcił oddanemu w tym roku do użytkowania budynkowi Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Św. Urszuli Ledóchowskiej w warszawie. projekt ten posłużył do przybliżenia uczniom przebiegu procesu projektowego , uwarunkowań w jakich musi współcześnie funkcjonować architekt, jakim ograniczeniom musi sprostać. Dużo czasu poświęcił Przemo na wyjaśnieniu relacji, jakie zachodzą pomiędzy formą a sposobem użytkowania obiektu : mówił o kontekstach , w jakich funkcjonuje współczesna architektura. Ważnym wnioskiem było także stwierdzenie, że dobra architektura może kreować zachowania jej użytkowników, może wpływać na relacje społeczne, pomóc w budowaniu więzi. 

             

 

Drugą częścią "pozaszkolnego" dnia była lekcja muzealna w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego . Lekcja dotyczyła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku. W galerii uczniowie poznali przemiany, jakie następowały w malarstwie od epoki klasycyzmu do czasu, kiedy wiodącym stylem stał się realizm. Prowadzący zajęcia ze swadą i poczuciem humoru przybliżał tajemnice malarskiego warsztatu , zmiany w warstwie formalnej i treściowej, przy czym opowieść ta była zgrabnie osadzona w realiach epoki. Lekcja Ta była niewątpliwie wartościowym uzupełnieniem zagadnień architektonicznych, a czas spędzony poza szkołą na pewno nie był stracony. 

2A i "szpetna kostka".

" Szpetna kostka" to ciągle, niestety, obecny w polskim krajobrazie dom jednorodzinny, zamknięty w banalnej, prostopadłościennej bryle, dwukondygnacyjny, wybudowany najczęściej w latach 70-tych lub  80-tych. W świadomości projektantów i architektów istnieje ten typ domu także jako " kostka polska". Tym razem ten architektoniczny koszmarek stał się wyzwaniem projektowym dla uczniów klasy 2A. Zadanie polegało na przeprojektowaniu elewacji domu będącego klinicznym przykładem tzw. " kostki polskiej" w taki sposób , aby dom nabrał współczesnego charakteru, a jego estetyka nie odbiegała od projektów realizowanych w XXI wieku. 

Czytaj więcej: 2A i "szpetna kostka".

3A i mała przestrzeń

18. października odbyły się kolejne zajęcia projektowe w klasach architektonicznych. Tym razem w twórcze zmagania została zaangażowana klasa 3A. Zadanie polegało na zaprojektowaniu, w formie makiety, mieszkania dla dwóch dorosłych osób. Podstawowy problem projektowy polegał na tym że młodzi adepci architektury musieli zrealizować zadanie dysponując powierzchnią zaledwie 15 metrów kwadratowych. Część praktyczną ćwiczenia poprzedził wykład i prezentacja najmniejszych domów i powierzchni mieszkalnych. Prace wykonywane były w skali 1:10. Dzięki ćwiczeniu, uczniowie niemal bezpośrednio doświadczyli problemów związanych z racjonalnym wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni, ergonomią i projektową dyscypliną.

Czytaj więcej: 3A i mała przestrzeń

z cyklu: Talenty Naszych Absolwentów

Niezwykle miłą informację przyniósł "Dziennik Zachodni". Nasze absolwentki klasy architektonicznej: KAROLINA DYBAŁA i WERONIKA KRÓL, pod opieką architekta WOJCIECHA GWIZDAKA z pracowni 2G Studio, wygrały konkurs na projekt toalet w katowickim "Spodku".
Gratulujemy sukcesu i kreatywności!

  • ar2
  • ar
  • ar3
  • ar4

Sztafeta Pokoleń w Klasie 2A

W klasie 2A odbyły się pierwsze w tym sezonie dydaktycznym zajęcia projektowe. Tym razem w roli wykładowców wystąpili absolwenci klasy architektonicznej, a obecnie studenci architektury. Zajęcia przygotowali i poprowadzili : Karo Dybała, Weronika Król i Artur " Arczi" Koszowski. Ćwiczenie polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu architektonu opartego o powielenie w różnej konfiguracji uprzednio wykonanej bryły ( modułu). Zajęcia pozwoliły uczniom na zmierzenie się z takimi projektowymi wartościami jak symetria, dynamika, dominanta czy akcent. Bliski i bezpośredni kontakt między prowadzącymi a uczniem był dodatkową wartością i  ciekawym doświadczeniem dla obydwu stron.

Czytaj więcej: Sztafeta Pokoleń w Klasie 2A

W klasach A się dzieje!

 Minęło zaledwie półtora miesiąca nowego roku szkolnego a klasy architektoniczne X Liceum Ogólnokształcącego przeżyły kilka istotnych wydarzeń. Pierwszym była wizyta klasy 1A w siedzibie "Medusa Group", pracowni projektowej prowadzonej przez "ojca duchowego" klas architektonicznych Przema Łukasika. Uczniowie zwiedzili pracownię, wysłuchali wykładu o współczesnej architekturze, designie, procesie projektowym.
Wrażenie zrobiły zarówno surowe, ascetyczne wnętrza pracowni jak i przykłady rozwiązań architektonicznych i designerskich autorstwa projektantów z "Medusa Group".

Czytaj więcej: W klasach A się dzieje!

Klasa architektoniczna.

Klasa architektoniczna X Liceum Ogólnokształcącego w Państwowych Szkołach Budownictwa istnieje już prawie rok. Można zatem pokusić się o pierwsze podsumowanie i ocenę jej działalności.

Najważniejsze jest chyba to, że znakomita większość zamierzeń, jakie towarzyszyły otwarciu klasy, zostały w trakcie roku szkolnego z sukcesem przeprowadzone. Młodzi adepci architektury i projektowania uczestniczą z zapałem w zajęciach z rysunku odręcznego, historii architektury, podstaw projektowania. Pomyślnie rozwija się także współpraca z pracownią

„Meduza Group” i jej „wodzem” Przemo Łukasikiem. To właśnie z jego udziałem klasa przeprowadziła swoje najważniejsze ćwiczenia i projekty.

Klasa nie zawiesza również całkowicie działalności na czas wakacji. Latem uczniowie wezmą

Udział w obozie rysunkowym w Cieszynie.

O jakości kształcenia w klasie architektonicznej najlepiej świadczą prace uczniów, których próbkę przedstawiamy poniżej.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://psb.bytom.pl/images/rysunki

Maratom Rysunkowy

30.01.2012 w pracowni projektowej Państwowych Szkół Budownictwa – Zespole Szkół odbył się maraton rysunkowy. Podczas ponad sześciogodzinnych zajęć, uczniowie wykonywali studyjne prace rysunkowe martwych natur. Uczestnikami zajęć byli głównie uczniowie klasy 1a – klasy architektonicznej.
W trakcie maratonu powstały rzetelne studia rysunkowe w technice ołówkowej, o co najmniej przyzwoitym poziomie.
Dodatkową atrakcją zajęć była wizyta Przemo Łukasika... To już drugie spotkanie uczniów klasy architektonicznej ze swoim „patronem”, tym razem w murach Szkoły. Przemo udzielił indywidualnych korekt każdemu z uczestników maratonu, a także podzielił się swoimi doświadczeniami w nauce rysunku architektonicznego.
Niedługo po feriach spodziewamy się przeprowadzenia w Szkole przez Przemo specjalnych, klauzurowych zajęć dla uczniów klasy 1a.

PRZEMO ŁUKASIK I MŁODZI ADEPCI ARCHITEKTURY

13 stycznia br. klasa 1A na zaproszenie jednego z czołowych polskich architektów, Przemo Łukasika, złożyła wizytę w prowadzonej przez Niego pracowni „Medusa Group”. Wizyta była jednym z elementów opieki merytorycznej, jaką nad klasą architektoniczną naszego liceum sprawuje Przemo.
Pierwszym zaskoczeniem był charakter wnętrz, w jakich mieści się pracownia...

Czytaj więcej: PRZEMO ŁUKASIK I MŁODZI ADEPCI ARCHITEKTURY

Plener 2016

Po rocznej przerwie udało się wrócić do tradycji organizowania plenerów rysunkowych dla uczniów klas architektonicznych. Impreza miała miejsce w dniach 12 - 16 września. Podobnie jak poprzednio wybraliśmy się do Cieszyna. Cieszyn jako miejsce rysunkowych zmagań z architekturą ma same zalety. Jest blisko, obfituje w architekturę wszystkich możliwych stylów i epok, ma klimat i nikogo tam szczególnie nie dziwi widok młodych ludzi z deską rysunkową przed nosem.

Czytaj więcej: Plener 2016

Zapraszamy na wykład otwarty

Zapraszamy serdecznie wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych nauką w klasie
architektonicznej X Liceum Ogólnokształcącego na wykład dotyczący architektury,
projektowania i współczesnego designu. Część zajęć poprowadzi Przemo Łukasik,
właściciel pracowni "Medusa Group", opiekun merytoryczny klas architektonicznych.
Celem wykładu jest także przedstawienie specyfiki zajęć i programu klas architektonicznych
oraz możliwości dalszego kształcenia po ukończeniu szkoły.
   Termin i miejsce wykładu: 2 czerwiec 2015, godzina 15 .15, pracownia 128 w budynku
Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu przy ul. Powstańców Śl. 10. 

Klasa architektoniczna na plenerze

W czasie wakacji, na przełomie lipca i sierpnia uczniowie klasy 1A po raz pierwszy wzięli udział w plenerze rysunkowo--malarskim. Wydarzenie miało miejsce w jednym z najstarszych polskich miast - Cieszynie.

W trakcie pobytu uczniowie uczestniczyli w codziennych, pięciogodzinnych sesjach rysunkowo-malarskich kończących się wspólną korektą i omówieniem twórczych osiągnięć.

Głównym wyzwaniem wyjazdu była możliwość zmierzenia się z rysunkiem architektury  w dużej skali, wzajemna konfrontacja umiejętności i zaawansowania rysunkowego, a także poznanie nowych technik rysunkowych i plastycznych. W trakcie pleneru powstało około siedemdziesięciu prac rysunkowych i malarskich, często o naprawdę niezłej jakości artystycznej, biorąc pod uwagę młody wiek autorów i zaledwie roczny kontakt z profesjonalnym kształceniem rysunkowym.

 

Czytaj więcej: Klasa architektoniczna na plenerze

W klasach A się dzieje!

Minęło zaledwie półtora miesiąca nowego roku szkolnego a klasy architektoniczne X Liceum Ogólnokształcącego przeżyły kilka istotnych wydarzeń. Pierwszym była wizyta klasy 1A w siedzibie "Medusa Group", pracowni projektowej prowadzonej przez "ojca duchowego" klas architektonicznych Przema Łukasika. Uczniowie zwiedzili pracownię, wysłuchali wykładu o współczesnej architekturze, designie, procesie projektowym.
Wrażenie zrobiły zarówno surowe, ascetyczne wnętrza pracowni jak i przykłady rozwiązań architektonicznych i designerskich autorstwa projektantów z "Medusa Group".

Czytaj więcej: W klasach A się dzieje!

Warto poświęcić sporo czasu!
jesteśmy wiarygodni - sprawdź certyfikat www.wiarygodna-szkola.pl