Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Bytomiu już od dwudziestu pięciu lat działa w naszym mieście wspierając w różnych etapach i sferach życia osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do późnej starości. W naszych placówkach osoby te uczą się, mają zapewnioną rehabilitację i terapię zajęciową, a kilkanaście osób znalazło u nas swój dom. Łącznie pomagamy około trzystu niepełnosprawnym.
29 listopada br. Państwowe Szkoły Budownictwa przyłączyły się do XVI Edycji Szlachetnej Paczki. Zadaniem całej Szkoły było sprawienie prezentu bożonarodzeniowego dla samotnej siedemdziesięciodziewięcioletniej Pani Renaty. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać produkty żywnościowe, środki czystości, odzież, a także inne potrzebne rzeczy. W dniu 10. grudnia uczniowie naszej Szkoły wraz z opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu przekazali dziesięć świątecznych paczek naszej podopiecznej, odwiedzając ją w jej mieszkaniu w Bytomiu. Radość ze świątecznego podarunku jest dla nas potwierdzeniem, że warto robić dobre rzeczy dla innych ludzi.
Co to jest Szlachetna Paczka?
Szlachetna Paczka to projekt Stowarzyszenia Wiosna, który inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej. Jej zadaniem jest pomaganie rodzinom oraz pokazywanie im na różne sposoby jak radzić sobie w życiu. Ważni są wszyscy, którzy angażują się w projekt – wolontariusze, rodzina, darczyńcy (czyli my uczniowie, nauczyciele i pracownicy PSB).
W szkole, maskotki zbieramy w sekretariacie.
Szczegóły u koordynatora akcji - Aleksandra Pęciaka, klasa 2E.
Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę makulatury na misje, a konkretnie na budowę studni głębinowych w Afryce.
Równocześnie przeprowadzamy akcję zbiórki nakrętek po napojach dla niepełnosprawnych braci z Bytomia na ich rehabilitację.
Dnia 18 października 2016 r. w Państwowych Szkołach Budownictwa w Bytomiu odbyło się podsumowanie akcji „Podaruj znicz na kresy”, koordynowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu.
Znicze zebrane przez społeczność szkolną zapłonęły w Uroczystość Wszystkich Świętych na opuszczonych, polskich grobach na Ukrainie. Akcja została przeprowadzona po raz dziesiąty przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Każdego roku w zbiórkę angażują się przeróżne instytucje oraz organizacje pozarządowe. Znicze zbierane są także na terenie placówek oświatowych, parafii i placówek kulturalnych wielu miast.
Być może to właśnie któryś z naszych uczniów okaże się „lekarstwem” na nowotwory krwi? Jeżeli tak, to akcja przeprowadzona w szkole w dniach od 5 do 7 października z inicjatywy uczennicy klasy 3c, Doroty Koptas, wskaże potencjalnego dawcę komórek macierzystych, dając tym samym choremu szansę życia – najcenniejszy dar.
Z inicjatywy klasy 2c, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zorganizowana została w Szkole akcja dobroczynna dla chorych dzieci z Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Zabrzu oraz Oddziału Kardiochirurgii Śląskiego Centrum Chorób Serca. Tego typu wydarzenia są dla młodzieży nie lada wyzwaniem, ale udało im się obdarować ok. 40 dzieci na obydwóch oddziałach.
„Pomagając, dajemy innym radość” – pod takim hasłem odbyła się w dniu 4. grudnia w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, na którą został zaproszony nasz Szkolnym Klub.
Opiekunem naszego Szkolnego Koła Wolontariatu jest pan Sławomir Karnuszewicz, który wraz z uczennicami z klasy 3B uczestniczył w tym ważnym wydarzeniu.
Pierwszym etapem konferencji była prezentacja przygotowanego przez uczniów plakatu, przedstawiającego działalność wolontaryjną PSB. I tak na plakacie naszej szkoły widniały działania związane z pomocą dla rodzin w trudnych sytuacjach, akcja zbiórki nakrętek, pomoc zwierzętom w schronisku, organizacja wykładu motywacyjnego pana Michała Kwietnia czy udział w akcji pt. „Mam haka na raka”.
Miejska Konferencja dotycząca wolontariatu dała uczniom możliwość zapoznania się z tematyką wolontariatu, a także poznania innym młodych ludzi z pobliskich szkół, działających na rzecz bliźnich.
Tegoroczne spotkanie z rodzicami, zorganizowane 16 września w auli Szkoły, poprzedzone zostało prelekcją księdza Bogdana Pecia, dyrektora i wieloletniego psychoterapeuty bytomskiej Fundacji „Dom Nadziei”. Współorganizatorem akcji pod hasłem „TAKI Z CIEBIE MOCARZ” był także Urząd Miasta Bytom.
Nowe narkotyki, inaczej dopalacze, to substancje psychoaktywne, działające na ośrodkowy układ nerwowy. Zażywanie ich nie tylko uzależnia, ale przede wszystkim prowadzi do trwałych uszkodzeń organów wewnętrznych, a nawet śmierci.
W piątek 14.03.2014r. grupa młodzieży z klasy 1b wzięła udział w szkoleniu dotyczącym TRANSPLANTACJI "Drugie życie". Wykłady odbyły się w Katowicach w auli Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Otrzymaliśmy materiały potrzebne do przekazania najważniejszych informacji uczniom naszej szkoły. W najbliższym czasie zaprosimy Was na lekcję poświęconą przeszczepom i będziemy zachęcać do podpisania oświadczeń woli.... szczegóły wkrótce.
12 marca 2014r. dziewczyny Państwowych Szkół Budownictwa – Zespołu Szkół w Bytomiu , brały udział w warsztatach pt:”Klinika Stanika”.