Wojewódzkie potyczki szachowe.

Biurowiec Tauron Energii w Częstochowie gościł w przeszły wtorek (05.12.2017r.) najlepsze szachowe, tęgie głowy z całego województwa śląskiego w ramach Mistrzostw Wojewódzkich w tej królewskiej grze. Wśród najlepszych znalazła się także reprezentacja Naszej Budowlanki. W szranki rywalizacji stanęło trzynaście najlepszych ekip z całego Górnego Śląska. Konkurencja była iście mistrzowska, ponieważ wśród startujących zawodników wielu mogło poszczycić się znacznymi osiągnięciami szachowymi. Formuła tych zawodów była dosyć specyficzna, gdyż na samych starcie jury zawodów dokonało oceny potencjału poszczególnych drużyn, tworząc wstępny ranking startujących szkół.

Nasza drużyna, wg tego rankingu, plasowała się na ósmej pozycji. Zakasaliśmy rękawy, uspokoiliśmy głowy, wytężyliśmy umysły i powiedzieliśmy sobie: „Teraz może być tylko lepiej…„ I tak też było… Ale po kolei. W toku rozgrywek każdy z zespołów rozegrał sprawiedliwie po siedem spotkań „szkoła przeciwko szkole”. System kojarzył zespoły w skomplikowany, specyficzny dla szachowych rozgrywek sposób czyli wygrywające zespoły z wygranymi i analogicznie  przegrywające z przegranymi. Po siedmiu rundach gier zanotowaliśmy dodatni bilans spotkań ponieważ na naszym koncie mieliśmy cztery zwycięstwa i trzy porażki, co ostatecznie uplasowało nas prawie tuż za podium w trzynastozespołowym górnośląskim finale. Najwięcej punktów w naszym zespole, bo sześć i pół ugrał nasz lider szachowych pól czyli Marcin Pasieka (3c), który wygrał sześć pojedynków i jeden zremisował. Pozostali nasi reprezentanci startowali ze zmiennym szczęściem, aczkolwiek też dali z siebie wszystko. Byli nimi : Adrian Niewiadomski (4c), Piotr Witkowski (2a) oraz Wiktoria Rożnowska (3a). Naszych potencjalnych arcymistrzów do walki zagrzewał szachowy entuzjasta i opiekun teamu Bogdan Dudziak, który jeszcze nie odkrył swojego szachowego talentu.
Nasza reprezentacja, drugi rok z rzędu, wystąpiła w rozgrywkach na tak wysokim szczeblu rozgrywek, poprawiając swój ubiegłoroczny wynik o jedną pozycję . Ostatecznie Nasi uczniowie uplasowali się na piątej pozycji w województwie. Wyprzedziły nas tylko ekipy z Rybnika, Katowic, Tychów i Częstochowy. Zaś w pokonanym polu pozostawiliśmy: żywczan, rudzian, chorzowian, dąbrowian, zawiercian, wodzisławian, gliwiczan i pszczynian.


VIVE  LE  ECHECS (szachy)           VIVE  LA  PSB


Opracował : Bogdan Dudziak

Warto poświęcić sporo czasu!
jesteśmy wiarygodni - sprawdź certyfikat www.wiarygodna-szkola.pl